Badanie wzroku – co warto o nim wiedzieć?

Badanie wzroku – co warto o nim wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie wzroku to powszechnie wykonywany zabieg, który pozwala określić stan oczu i daje informacje o ewentualnych chorobach. Warto wiedzieć, że badanie oczu może przebiegać bardzo różnie w zależności od wieku pacjenta, a także od jego stanu zdrowia.

Oczy są nieustannie narażone na działanie różnych czynników i stresorów, takich jak promienie UV, kurz, dym i tak dalej.

Kiedy należy udać się na badanie wzroku?

Z reguły ludzie udają się na badanie wzroku, gdy zauważą jakiekolwiek zmiany w swoim widzeniu lub gdy odczuwają dyskomfort lub ból w oczach. Jednak nawet jeśli nie masz żadnych dolegliwości, zaleca się odwiedzanie optometrysty przynajmniej raz na dwa lata. Pomoże to zapobiec chorobom oczu i wykryć je we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest bardziej skuteczne.

Badanie oczu przeprowadza się za pomocą kilku metod

Oftalmoskopia – pozwala na obejrzenie dna oka przez specjalny przyrząd zwany oftalmoskopem. Dzięki niemu można zbadać zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne struktury oka.

Tonometria – określenie ciśnienia wewnątrzgałkowego za pomocą specjalnego urządzenia zwanego tonometrem. Pozwala określić, czy mamy do czynienia z jaskrą czy nadciśnieniem ocznym.

Ostrość wzroku (VA) – pomiar ostrości widzenia za pomocą plansz testowych w różnych odległościach od pacjenta. Metoda ta pozwala określić, czy pacjent ma jakieś choroby oczu lub wady wzroku, które można skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

Jeśli chcesz skontrolować swój wzrok, to badanie wzroku Poznań, jest miastem, w którym z łatwością to osiągniesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*