cottonbro/pexels.com
Problemy psychiczne to jeden z najpoważniejszych bolączek dzisiejszego świata. Zastanawiając się nad tym, kto leczy nerwice, stany lękowe czy depresje często skupiamy się na dorosłych. Tymczasem kłopoty ze zdrowiem, wymagające pomocy psychologa, miewają coraz częściej nastolatkowie, a nawet dzieci. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na maluchy, które wykazują nadmierną nerwowość, nadpobudliwość, zachowują się agresywnie lub mają trudności w nawiązaniu zdrowej, naturalnej relacji z rówieśnikami.
Zajęcia z psychologiem mające na celu zniwelowanie niewłaściwych zachowań i zahamowań dziecka określane są mianem socjoterapii. Polega ona na analizie źródła występowania problemu, postawieniu diagnozy oraz pomocy poprzez trening. Socjoterapia dla dzieci pomaga pozbyć się nadmiernego napięcia emocjonalnego i przyspiesza opanowywanie przez malucha właściwych postaw społecznych. Dzięki niej można zwalczyć problemy takie jak agresja, nieśmiałość, obawa przed nawiązywaniem nowych relacji czy niska samoocena. Zajęcia socjoterapeutyczna odbywają się coraz częściej w szkołach i przedszkolach. Na indywidualne sesje można też zapisać się w poradni zdrowia psychicznego lub prywatnie u psychologa.
W czasie pracy z dziećmi eksperci wykorzystują szereg metod, które niewprawne oko potraktować mogłoby za zwykłą zabawę. Są to m.in. odgrywanie sytuacji z dnia codziennego, rysunki terapeutyczne, uczestniczenie w zajęciach grupowych czy opowiadanie historii. Te i inne techniki dają terapeucie możliwość obserwacji zachowania dziecka w określonych sytuacjach oraz korygowania jego reakcji. Ważną częścią terapii jest też indywidualna praca z maluchem w ramach treningu interpersonalnego.