Jak przygotować teren pod hodowlę choinek?

Jak przygotować teren pod hodowlę choinek?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Najbardziej popularne gatunki drzew iglastych to oczywiście świerk pospolity oraz jodła kaukaska. Ze względu na coroczne zapotrzebowanie na tego typu drzewka, w naszym kraju funkcjonuje wiele firm zajmujących się ich hodowlą w odpowiednich warunkach. Doskonałym przykładem jest ta konkretna plantacja znajdująca się na Pomorzu Zachodnim: https://www.choinki.com/jodla-kaukaska.html.

Przydatne wskazówki dla początkujących plantatorów 

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu świerków, jodeł i innych drzewek choinkowych ma odpowiednie przygotowanie gleby – najlepiej w roku poprzedzającym założenie całej plantacji. Pierwsza niezbędna czynność to dokładne wyczyszczenie wyznaczonego terenu (np. łąki lub pola) z drzew oraz krzewów. Dodatkowo zaleca się zweryfikowanie tzw. zapędraczenia i w razie konieczności zastosowanie odpowiedniego środka chemicznego w celu zwalczenia szkodników. Warto również profilaktycznie użyć kilka razy preparatu chwastobójczego, który w znacznym stopniu ograniczy ryzyko pojawienia się niepożądanych gatunków roślin.

Pamiętajmy przy tym o zachowaniu co najmniej trzytygodniowego odstępu między opryskami. Drzewa najlepiej jest sadzić w glebie klasy IV, charakteryzującej się odczynem pH na poziomie od 4,0 do 5,5. Jeśli jest słabsza, trzeba ją użyźnić nawozami w umiarkowanej ilości. Optymalnym miejscem do założenia plantacji są tereny nadmorskie, gdzie zimy są stosunkowo łagodne, a powietrze wystarczająco wilgotne. Dodajmy, że profesjonalna hodowla choinek wymaga ogrodzenia, które stanowi naturalną barierę dla dzikich zwierząt – zwłaszcza saren, zająców i dzików.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*