Jak sprawdzić działanie hamulców

Jak sprawdzić działanie hamulców
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów samochodu, który wiąże się bezpośrednio z bezpieczeństwem jazdy. Dlatego powinno się go regularnie sprawdzać i poddawać dokładnym kontrolom, dzięki którym będziemy mieli pewność, że działa poprawnie. Hamulce często potrafią być zdradliwe, a chcąc je rzetelnie sprawdzić, należy dobrze wiedzieć co robić, a także posiadać odpowiednie wyposażenie. Jak zatem sprawdzić działanie hamulców?

Sprawdzanie funkcjonowania hamulców

W pierwszej kolejności zawsze należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego. Jeśli jest go zbyt mało, lub też nie ma go wcale, trzeba go oczywiście uzupełnić. Ważne jest, aby był to taki sam płyn, jaki jaki zaleca producent. Aby sprawdzić zaś działanie samych hamulców konieczne jest wykonanie prostego doświadczenia. Przy załączonym silniku i na postoju trzeba bardzo energicznie, ale z wyczuciem, wcisnąć pedał hamulca. Jeśli w połowie skoku pedału w naszym samochodzie odczuwamy opór, to oznajmia nam on o szczelności układu. Wówczas możemy być zadowoleni, gdyż nasz układ hamulcowy działa poprawnie. Natomiast jeżeli taki opór nie wystąpi, to konieczna będzie niezwłoczna wizyta u mechanika.

Ważne, aby podczas sprawdzania hamulców wyłączyć system ABS. W celu dokładniejszego sprawdzenia warto sprawdzić ciągłość i stan przewodów hamulcowych. Do tego celu przyda nam się giętarka do przewodów hamulcowych Yato. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że powodem złego działania hamulców mogą być niepoprawnie funkcjonujące prostowniki samochodowe do hamulców.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*