Jakie są przyczyny zwyrodnień stawów?

Jakie są przyczyny zwyrodnień stawów?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zapalenie stawów to choroba, która powoduje ból, obrzęk i sztywność jednego lub więcej stawów. Najczęściej dotyczy to stawów w dłoniach, nadgarstkach, stopach, palcach i kolanach. Zwyrodnienie stawów leczenie nie jest proste.

Zapalenie stawów może być spowodowane przez uraz lub chorobę. Najczęstsze rodzaje zapalenia stawów to:

Osteoartroza

Ten rodzaj zapalenia stawów rozwija się, gdy chrząstka (gładka tkanka, która pokrywa końce kości) zużywa się z czasem. To powoduje, że kości ocierają się o siebie, powodując ból i sztywność. Choroba zwyrodnieniowa stawów często dotyka dłoni, kolan i bioder.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Ten rodzaj zapalenia stawów występuje, gdy układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki w organizmie. Powoduje to stan zapalny w Twoich stawach. Reumatoidalne zapalenie stawów najczęściej dotyka palców, dłoni i stóp, ale może mieć wpływ na każdy staw w Twoim ciele, w tym na kręgosłup (spondyloza).

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA)

JIA odnosi się do kilku rodzajów zapalenia stawów, które rozwijają się przed 16 rokiem życia i nie mają oczywistej przyczyny. JIA obejmuje młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów (JRA), łuszczycowe zapalenie stawów i toczeń rumieniowaty układowy (SLE).

Podagra 

Jest inną formą zapalnego zapalenia stawów, spowodowaną tworzeniem się kryształów kwasu moczowego w stawie. Najczęściej dotyka dużego palca u nogi, ale może wystąpić także w innych stawach, w tym w kostkach, łokciach i dłoniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*