Jazda na zużytych oponach – jakie może mieć konsekwencje?

Jazda na zużytych oponach – jakie może mieć konsekwencje?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu kierowców nie zwraca szczególnej uwagi na stan ogumienia swojego samochodu. To błąd, który może mieć poważne skutki. Regularna wymiana opon nie tylko pozwala uniknąć mandatu, a także wpływa na poprawę stanu bezpieczeństwa podczas jazdy.

Mandat i problem z uzyskaniem odszkodowania

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem za jazdę pojazdem posiadającym zużyte lub zniszczone ogumienie grozi mandat karny. Jego wysokość może wynosić od 20 zł do 500 zł i jest uzależniona od oceny sytuacji przez policjanta. Stróż prawa może również zdecydować się na zabranie dowodu rejestracyjnego pojazdu i zakazać dalszej jazdy. Osoby, które decydują się na jazdę na zużytych oponach, muszą również liczyć się z problemami przy wypłacie odszkodowania, zwłaszcza w przypadku ubezpieczenia AC. Firma ubezpieczeniowa może orzec rażące niedbalstwo i odmówić wypłaty pieniędzy.

Kwestie dotyczące bezpieczeństwa

Jazda na zużytych oponach wpływa również negatywnie na poziom bezpieczeństwa na drodze. Oznaką nadmiernego zużycia się ogumienia mogą być wibracje kierownicy, gorsza przyczepność, a także wydłużona droga hamowania. Warto też pamiętać, że w miarę upływu lat guma parcieje i staje się bardziej podatna na przebicie. Wystrzelenie opony podczas jazdy z dużą prędkością to niebezpieczne zdarzenie, które może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem i wypadku. Jeśli jakiegoś mieszkańca wielkopolski interesuje sezonowa wymiana opon Poznań jest miejscowością, w której działają profesjonalne warsztaty, świadczące tego rodzaju usługi. Warto pamiętać, że regularne wykonywanie tej czynności pozwala uniknąć mandatu i wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*