Często chcąc stracić na wadze, obawiamy się, że stosując dietę redukcyjną, pozbawimy organizm niezbędnych składników odżywczych, co może prowadzić do niedoborów witamin, anemii czy innych problemów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Warto jednak wiedzieć, że w zasadzie każdy może stosować dietę odchudzającą, pod warunkiem, że będzie ona zbilansowana oraz dostosowana do indywidualnych potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę decydując się na wprowadzenie zmian w jadłospisie?
Dieta redukcyjna dla kobiet i mężczyzn zawsze polega na zmniejszeniu kaloryczności posiłków oraz ograniczeniu spożywanych tłuszczów. Inaczej jednak wygląda dieta dla dziecka, a inaczej dla osoby dorosłej. Wiąże się to przede wszystkim z innym zapotrzebowaniem poszczególnych grup osób, na składniki odżywcze. W przypadku dzieci, które intensywnie rosną oraz pracują umysłowo, nie wolno stosować zbyt wielu ograniczeń.
Często wystarczy zatem zmniejszenie w jadłospisie ilości produktów wysoko przetworzonych, bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Chodzi tu między innymi o słodycze oraz słone przekąski. Eliminuje się również słodzone napoje i ogranicza spożycie soków.
Ważna jest również technologia przygotowywania posiłków. Najlepiej jest zrezygnować ze smażenia, a częściej gotować produkty na parze czy w wodzie. Fakt, że dziecko rośnie, nie oznacza zatem, że nie może ono być na diecie.
Osoby dorosłe mogą sobie pozwolić na zastosowanie klasycznej diety redukcyjnej. W tym przypadku znacznie ogranicza się kaloryczność spożywanych posiłków – oscyluje ona w granicach 1000 do 1500 kalorii. Wyklucza się wszelkie słodycze, cukier, oraz tłuszcze zwierzęce. Tłuszcz dozwolony jest pochodzenia roślinnego.
Nie wolno całkowicie usunąć węglowodanów z jadłospisu ale najlepiej by ich źródłem było pieczywo razowe czy kasze. Znaczącą rolę ma także błonnik w diecie, dlatego też należy zwiększyć jego ilość. Przyjmując więcej błonnika, istotne jest właściwe nawodnienie organizmu, dlatego też trzeba pić więcej niż 2 litry wody dziennie.