Kto może przechodzić na dietę?

Kto może przechodzić na dietę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Często chcąc stracić na wadze, obawiamy się, że stosując dietę redukcyjną, pozbawimy organizm niezbędnych składników odżywczych, co może prowadzić do niedoborów witamin, anemii czy innych problemów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci. Warto jednak wiedzieć, że w zasadzie każdy może stosować dietę odchudzającą, pod warunkiem, że będzie ona zbilansowana oraz dostosowana do indywidualnych potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę decydując się na wprowadzenie zmian w jadłospisie?

Weź pod uwagę wiek i płeć

Dieta redukcyjna dla kobiet i mężczyzn zawsze polega na zmniejszeniu kaloryczności posiłków oraz ograniczeniu spożywanych tłuszczów. Inaczej jednak wygląda dieta dla dziecka, a inaczej dla osoby dorosłej. Wiąże się to przede wszystkim z innym zapotrzebowaniem poszczególnych grup osób, na składniki odżywcze. W przypadku dzieci, które intensywnie rosną oraz pracują umysłowo, nie wolno stosować zbyt wielu ograniczeń.

Często wystarczy zatem zmniejszenie w jadłospisie ilości produktów wysoko przetworzonych, bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Chodzi tu między innymi o słodycze oraz słone przekąski. Eliminuje się również słodzone napoje i ogranicza spożycie soków.

Ważna jest również technologia przygotowywania posiłków. Najlepiej jest zrezygnować ze smażenia, a częściej gotować produkty na parze czy w wodzie. Fakt, że dziecko rośnie, nie oznacza zatem, że nie może ono być na diecie.

Dla dorosłych

Osoby dorosłe mogą sobie pozwolić na zastosowanie klasycznej diety redukcyjnej. W tym przypadku znacznie ogranicza się kaloryczność spożywanych posiłków – oscyluje ona w granicach 1000 do 1500 kalorii. Wyklucza się wszelkie słodycze, cukier, oraz tłuszcze zwierzęce. Tłuszcz dozwolony jest pochodzenia roślinnego.

Nie wolno całkowicie usunąć węglowodanów z jadłospisu ale najlepiej by ich źródłem było pieczywo razowe czy kasze. Znaczącą rolę ma także błonnik w diecie, dlatego też należy zwiększyć jego ilość. Przyjmując więcej błonnika, istotne jest właściwe nawodnienie organizmu, dlatego też trzeba pić więcej niż 2 litry wody dziennie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*