Logistyka – Jak robić to dobrze?

Logistyka – Jak robić to dobrze?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest logistyka? Logistyka to zarządzanie przepływem towarów pomiędzy punktem pochodzenia a punktem konsumpcji w celu spełnienia wymagań klienta. Obejmuje planowanie, zaopatrzenie, produkcję, pakowanie, kontrolę zapasów, magazynowanie, transport, kontrolę jakości i inne funkcje zarządzania niezbędne do przemieszczania produktów od dostawców przez producentów, hurtowników i detalistów do klientów w celu ostatecznego wykorzystania. Łańcuch dostaw składa się zazwyczaj z wielu różnych organizacji, w tym producentów, dystrybutorów, hurtowników i detalistów, którzy współpracują ze sobą w celu dostarczenia produktów od producentów do klientów.

Logistyka: Definicja i historia

Termin logistyka pochodzi od greckiego słowa logistikos oznaczającego „biegłego w obliczeniach” lub „biegłego w organizowaniu”. Koncepcja ta istnieje od czasów starożytnych, kiedy to armie transportowały zaopatrzenie drogą lądową lub wodną przy użyciu wojskowego pociągu zaopatrzeniowego. Pierwsze znane pisemne odniesienie do logistyki zostało poczynione przez Juliusza Cezara w książce V/XVIII Wojny galijskie, gdzie opisał ją jako „naukę o przemieszczaniu wojsk”. W 1796 roku Antoine-Henri Jomini zdefiniował logistykę jako „sztukę przemieszczania wojsk”, natomiast Sir Halford John Mackinder określił ją jako „sztukę zbierania ludzi na czas”.

Jak dobrze zarządzać logistyką?

Najważniejsze jest znalezienie dobrej firmy logistycznej, która będzie zarządzała wszystkimi procesami za Ciebie. Znalezienie takiej firmy nie jest proste, jednak jest niezbędne. Do ich zadań należy zarządzanie całą  logistyką jak i optymalizacja procesów logistycznych. Przy wyborze firmy kieruj się ich doświadczeniem oraz flotą, jaką posiadają.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*