W warsztatach wykorzystuje się różne urządzenia, które wymagają dużych mocy napędowych. Z tego względu ich silniki najczęściej mocowane są na zewnątrz, ponieważ są bardzo duże i nie zmieściłyby się w środku. Jakie są najczęściej stosowane typy, które wykorzystuje się do powyższych zastosowań?
Gdy wykorzystuje się duże moce, najczęściej trzeba korzystać ze wszystkich trzech faz prądu przemiennego. Wobec powyższego silniki stosowane w warsztatach najczęściej produkowane są właśnie na taki rodzaj zasilania. Nie jest to jednak regułą, ponieważ silnik elektryczny kołnierzowy może być również dostępny w wersji na jedną fazę, zależnie od konkretnego zastosowania. Wtedy jednak jest on na tyle niewielki, że najczęściej producent decyduje się zabudować go wewnątrz napędzanego urządzenia. Motory trójfazowe najczęściej napędzają takie sprzęty jak sprężarki powietrza, giętarki do blachy, sprężarki w maszynach do obsługi systemów chłodniczych i tym podobne.
Drugim typem silników stosowanych powszechnie do napędu maszyn warsztatowych są tak zwane motoreduktory. Urządzenie te składają się z silnika elektrycznego oraz przekładni, które znajdują się w jednej, wspólnej obudowie. Stosuje się je w celu zmiany szybkości obrotowej wałka wyjściowego, zmiany wartości momentu obrotowego, a czasami także kierunku przeniesienia obrotów (przekładnia kątowa). Przykładowe motoreduktory można zobaczyć na poniższej stronie: https://sempolska.com.pl/oferta/motoreduktory-walcowe-keb-3-2/motoreduktory-walcowe-keb-3-2-3/.