Soczewki okularowe – jakie wybrać?

Soczewki okularowe – jakie wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Okulary nie tylko pomagają osobom z problemami ze wzrokiem, ale stanowią też modne akcesorium. Choć można je traktować także jako ozdobę, to należy odpowiedzialnie podejść do wyboru szkieł. Od ich właściwego dobrania, zależeć będzie to czy rzeczywiście skorygują wadę oraz to jak będzie się w takich okularach wyglądać. Jakie będą najlepsze?

Od czego zależy odpowiednia korekcja wzroku?

Wiele osób wybierając okulary skupia się przede wszystkim na kwestiach estetycznych, natomiast najważniejszym aspektem, jest oczywiście dobranie odpowiednich szkieł. Obowiązkowym punktem jest zatem badanie u okulisty lub specjalisty od wad wzroku – optometrysty. To właśnie lekarz fachowo oceni rodzaj oraz stopień problemów z widzeniem. Po takiej diagnozie można się zabrać za wybór okularów i ważne jest tutaj zarówno dobrze dobrane szkło, jak i dopasowane oprawki. Te drugie mogą powodować dyskomfort, jeśli wybierze się nieodpowiedni wariant. Istotne są w ich przypadku również kwestie estetyczne, a także cena, która może być bardzo zróżnicowana. Duży wybór oprawek można natomiast znaleźć w internecie na http://opticdesign.pl/

Właściwości soczewek okularowych

Dobrze dobrane okulary mają ułatwiać codziennie funkcjonowanie przy odmiennych dolegliwościach czy problemach, w związku z czym soczewki mogą mieć różne właściwości. W przypadku kłopotów z krótko- lub dalekowidzeniem, szkła mogą być przeznaczone do dali lub do bliskich dystansów. Dostępne są też warianty progresywne, pozwalające dobrze widzieć zarówno z bliska, jak i daleka. Modele fotochromowe działają na zewnątrz na podobieństwo wersji przeciwsłonecznych, blokując promienie UV, natomiast w pomieszczeniach stają się znów przezroczyste. Można również wybrać wersje ograniczające przenikanie niebieskiego światła, dla osób długo pracujących przed komputerem. Z kolei dla kierowców przeznaczone są szkła z powłoką antyrefleksyjną.

Czynniki wpływające na cenę soczewek

Istnieje szereg czynników, od których może zależeć cena danych szkieł do okularów. Dotyczy to między innymi samej wady wzroku, gdyż im bardziej jest ona skomplikowana, tym droższe mogą okazać się soczewki. Ważne jest też tworzywo, które zostało wykorzystane do ich stworzenia. Kiedyś jedynym wyjściem było szkło, natomiast obecnie jest ono stosowane coraz rzadziej, a dominują soczewki organiczne, wykonywane z tworzywa sztucznego. Są one lżejsze, choć mogą łatwiej się zarysować, więc często są dodatkowo zabezpieczane powłoką utwardzającą. Zastosowanie powłok uszlachetniających również wpłynie na większy koszt takich soczewek. Dostępne są także warstwy antyrefleksyjne, eliminujące niepożądane odbicia się światła czy też fotochromowe, które zmieniają zabarwienie zależnie od ilości promieniowania UV. W przypadku dużych wad wzroku może zachodzić konieczność stosowania grubszych szkieł, lecz wyglądają one mało estetycznie. Obecnie modne okulary korekcyjne występują w wariantach z cieńszymi soczewkami, które również mogą być nieco droższe.

Po czym poznać czy wybrane okulary są dobre?

Po wybraniu odpowiednich soczewek i oprawek można się w pierwszej kolejności kierować tym jak prezentuje się całość i jak wygląda się w takim elemencie ubioru. Prawdziwy test przychodzi jednak z czasem, gdyż należy ocenić czy takie akcesorium będzie spełniało oczekiwania i będzie odpowiednio wygodne względem codziennego noszenia. Jeśli okulary zostały właściwie dobrane, to będą pozwalały na komfortowe widzenie, a jednocześnie w praktyce będą niemal nieodczuwalne w kontekście noszenia. W przypadku źle dobranych szkieł może się jednak pojawić zniekształcony obraz czy bóle i zawroty głowy. Należy wtedy jak najszybciej zweryfikować swoją wadę i dobrane soczewki, gdyż dłuższe korzystanie z niewłaściwych szkieł może prowadzić nie tylko do pogorszenia się wzroku, ale nawet trwałych uszkodzeń tego zmysłu. Z tego także względu niezwykle istotne jest to, by wybór okularów poprzedzało fachowe badanie przeprowadzone przez lekarza specjalistę, gdyż tylko wtedy można mieć pewność, iż zleci on wyrobienie odpowiednich szkieł względem danych problemów.

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Stopień wady wzroku jest określany przez bezpośrednio przez lekarza. Wybierając soczewki okularowe warto zwrócić jednak uwagę na własne preferencje i tryb życia. Mając świadomość, że dużo czasu spędza się przed komputerem lub na jeździe samochodem, lepiej wybrać wersje, które będą sprzyjały takim okolicznościom. Dla własnej wygody można też dostosować do szkieł powłoki, które zapobiegną uszkodzeniom czy parowaniu soczewek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*