Zamek w Muszynie, barokowy kościół obronny, XVIII-wieczny zespół dworski – słów kilka o atrakcjach historycznych w Muszynie

Zamek w Muszynie, barokowy kościół obronny, XVIII-wieczny zespół dworski – słów kilka o atrakcjach historycznych w Muszynie
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Muszyna to słynna miejscowość uzdrowiskowa w Beskidzie Sądeckim. Większość z nas Muszynę kojarzy z wodą mineralną, dostępną w każdym sklepie. Jest to również doskonała miejscówka do wypoczynku dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas na pieszych i rowerowych wycieczkach, a piękne widoki beskidzkich szczytów osłodzą dosyć wymagające trasy, jakie oferuje ten region.

Co warto zwiedzić podczas wypadu w Muszynie?

Decydując się na wycieczkę po okolicach Muszyny, warto zwiedzić historyczne atrakcje tego rejonu. Na uwagę zasługują XV–wieczne ruiny zamku na wzgórzu Baszta. Na terenie ruin trwają badania archeologiczne, jednak ze wzgórza zamkowego rozciąga się wspaniały widok na całą dolinę Popradu oraz Muszynę. W Muszynie warto zwiedzić barokowy kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca z XVII w., a w nim obejrzeć gotyckie rzeźby, klasycystyczny ołtarz oraz barokową chrzcielnicę. Kościół w przeszłości pełnił funkcje obronne, o czym świadczą zachowane stanowiska strzelnicze znajdujące się nad zakrystią.

Dodatkowe atrakcje turystyczne Muszyna może zaproponować zwiedzanie XVIII-wiecznego zespołu dworskiego, na który składają się: Dwór starostów, Kordegarda i  Zajazd Dwór starostów. Kilka lat temu dwór został odbudowany i obecnie jest siedzibą Ośrodka Kultury Kordegarda. Obecna kordegarda, czyli inaczej wartownia, została wybudowana dokładnie na miejscu oryginalnej. Jest to budynek parterowy z czterospadowym dachem. Zajazd to z kolei rekonstrukcja zabytkowego XVIII-wiecznego zajazdu wchodzącego w skład zespołu dworskiego. Obecnie znajduje się tam muzeum, a w sali konferencyjnej odbywają się koncerty i wystawy.

Noclegi w Muszynie

Do Muszyny warto przyjechać minimum na kilka dni. Baza noclegowa jest bardzo rozbudowana i zróżnicowana cenowo. Hotel w Muszynie może być luksusowym SPA, sanatorium z opieką medyczną czy małym pensjonatem. Wszystko zależy od naszym możliwości finansowych i upodobań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*