Zasady szkoleń BHP wstępnych

Zasady szkoleń BHP wstępnych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy musi odbyć obowiązkowe wstępne szkolenie bhp. Dotyczy to wszystkich pracowników, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, również tych zatrudnionych na podstawie umów cywilno prawnych oraz osób odbywających praktyki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy pracodawca może dopuścić do wykonywania pracy wyłącznie osoby, które przeszły szkolenie wstępne z bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak przebiega wstępne szkolenie BHP?

Tego rodzaju szkolenie obejmuje przede wszystkim instruktaż stanowiskowy oraz ogólny. Pracownik podczas niego dowiaduje się wszelkich informacji dotyczących specyfiki wykonywanej pracy oraz zagrożeń, które występują na danym stanowisku. Poznaje także zasady udzielania pierwszej pomocy. Instruktaż ogólny przeprowadza pracownik firmy specjalizującej się w bhp, osoba wyznaczona przez pracodawcę do wykonywania tego zadania lub sam pracodawca, jeśli posiada odpowiednią wiedzą. Szkolenie może odbywać się w formie stacjonarnej lub elektronicznej.

W przypadku drugiego rozwiązania pracownik otrzymuje dostęp do platformy, na której znajdują się wszystkie materiały. Takie szkolenie można znaleźć na stronie https://www.comesbhp.pl/e-learning/. Zakończone jest ono testem z przyswojonej wiedzy. Ukończenie go oraz zdanie testu dokumentowane jest odpowiednim certyfikatem, który przechowywany jest w teczce pracownika wraz z innymi danymi. Warto pamiętać, że w momencie zmiany pracodawcy konieczne jest ponowne odbycie szkolenia bhp, mimo obejmowania tego samego stanowiska.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*