Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Dobry psychoterapeuta, czyli jaki?

Jak ocenić, kiedy dany problem jest wystarczająco poważny, by szukać pomocy u specjalisty? Nie ma na to pytanie precyzyjnej odpowiedzi, gdyż bardzo wiele zależy od naszej subiektywnej wrażliwości. Dla kogoś ta sama sytuacja będzie drobną uciążliwością, a ktoś inny może z jej powodu znaleźć się w ciężkiej depresji. Jeśli czujemy się nieszczęśliwi, to powinniśmy szukać pomocy.

Gabinety psychoterapeutów często odwiedzają pary. Związek dwojga ludzi podsycany seksualnością a czasem także miłością generuje silne konflikty. Terapia dla par w Poznaniu jest możliwa w większości gabinetów psychoterapeutycznych, choć najlepiej pomocy szukać u specjalistów specjalizujących się konkretnie w tego rodzaju terapii. Problem małżeństwa to automatycznie także problem dzieci. W niektórych sytuacjach psychoterapeuta musi zajmować się całą rodziną (terapia systemowa).

W mieście na tyle dużym, jak Poznań, znalezienie psychoterapeuty nie jest trudne, lecz możemy mieć rozterki w wyborze odpowiedniego specjalisty. Gabinetów prywatnych jest wiele, gorzej, gdy ktoś z mniej zasobnym portfelem skazany jest na placówki współpracujące z NFZ.

Dobry psychoterapeuta w Poznaniu poza kompetencjami powinien być człowiekiem, którego będziemy mogli obdarzyć zaufaniem. Ważne mogą być czynniki takie jak płeć, czy wiek, gdyż nie przed każdym jesteśmy w stanie się otworzyć. Bardzo ważne jest uznawanie za ważne tych samych wartości. Gdy małżeństwo zdecydowało się rozstać, psycholog może pełnić funkcję mediatora (choć mediator nie musi być psychologiem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jedenaście + 16 =