Czy osoba niewidoma od urodzenia, jest w stanie uzyskać zdolność widzenia?

Czy osoba niewidoma od urodzenia, jest w stanie uzyskać zdolność widzenia?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tak, osoba niewidoma od urodzenia może uzyskać zdolność widzenia. Nazywa się to „przywróceniem wzroku”. Pierwsze udane przywrócenie wzroku zostało wykonane w 1837 roku przez francuskiego chirurga dr Jacques Daviel. Dokonał on tego poprzez przeszczepienie rogówki od niedawno zmarłej osoby do oczodołu pacjenta.

Znane rodzaje ślepoty

Współcześnie dla niewidomych, istnieje dużo większa szansa na odzyskanie tej najpiękniejszej, ludzkiej zdolności. Badania nad wzrokiem wciąż postępują i co roku lekarze posuwają się o krok do przodu, aby przeciwdziałać ślepocie. Dwa główne powody ślepoty są nam bardzo dobrze znane:

  • Zaćma to zmętnienie soczewki w oku. Utrudnia ona przechodzenie światła przez oko i dotarcie do siatkówki w tylnej części oka. Nieleczona zaćma będzie się z czasem pogłębiać i utrudniać widzenie. Istnieją jednak metody leczenia, które mogą pomóc w spowolnieniu lub zatrzymaniu postępu tego schorzenia.
  • Zwyrodnienie plamki żółtej występuje, gdy dochodzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki (plamki). Ta część siatkówki odpowiada za wyraźne widzenie z bliska. Kiedy ta część siatkówki zaczyna się psuć, dochodzi do utraty widzenia centralnego co oznacza, że osoba ze schorzeniem narażona jest na ślepotę całkowitą.

Ślepota lub niedowidzenie to nie wyrok

Dla niewidomych istnieje wiele udogodnień i wsparcie, nawet w postaci specjalnego alfabetu i urządzeń umożliwiających czytanie książek. Ludzie Ci zawsze mają szanse współpracując ze specjalistami i utrata wzroku nie zawsze jest permanentna. Dla niewidomych osób przeprowadzane są zabiegi, których celem jest stopniowe przywracanie zdolności widzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*