Meble przydatne w sypialni dzieci oraz dorosłych

Meble przydatne w sypialni dzieci oraz dorosłych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Sypialnia dla dzieci i dorosłych nie zawsze pełni jedynie funkcję miejsca noclegowego. W zależności od wygospodarowania pozostałych pomieszczeń, sypialnia może być również miejscem pracy lub przyjmowania gości. W sypialni dziecięcej to szczególnie częste. Pokój służy między innymi snu, zabawie, nauce, opiece nad zwierzętami, spotkaniom ze znajomymi. Projektując wnętrze takiej przestrzeni, trzeba skoncentrować się na funkcjonalnym umeblowaniu – a ono, wbrew pozorom, nie ogranicza się do łóżka, szafy na ubrania i biurka. Jakie meble są przydatne w pokoju dziecka? Czy mogą być zastosowane również w sypialni rodziców?

Wygoda, estetyka, funkcjonalność – wybieraj meble według tych kryteriów

Każde dziecko potrzebuje przestrzeni, w której będzie czuło spokój, bezpieczeństwo i komfort. Zazwyczaj to jednak rodzice muszą zadbać o aranżację i świadomość pewnych zasad – zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodsze dzieci. Nawet te w wieku szkolnym nie zawsze zauważą, że nadmiar kolorów, mebli lub zabawek rozprasza je, obniża zdolność koncentracji lub po prostu przytłacza. Rodzice wybierając cokolwiek do wyposażenia sypialni dziecka, powinni kierować się trzema kryteriami – wygodą, estetyką i funkcjonalnością.

Dotyczy to zarówno koloru ścian, jak i szczegółowych elementów mebli. Warto pamiętać o jasnych barwach, zwłaszcza wtedy kiedy pokój jest niewielkich rozmiarów. Zabawki i inne gadżety wniosą kolory do wnętrza, dlatego w bazowym projektowaniu nie trzeba obawiać się ponurości lub zbyt poważnej aranżacji.

Dobrymi elementami wprowadzającymi kolor są np. miękkie fotele w formie pufy. Dzieci oraz ich znajomi będą z nich korzystać chętnie i często. Łóżko powinno być kojarzone przede wszystkim z nocą i czasem spania. Wszystkie inne formy odpoczywania, czytanie książek, oglądanie filmów czy po prostu drzemki po szkole, warto robić w innych miejscach. Fotel pufa dla dziecka to przydatny mebel, który umożliwi regenerację organizmu w ciągu dnia.

Jest wygodny, bezpieczny dla kręgosłupa, praktyczny i dzięki bogatej ofercie kolorystycznej – dostosowany estetycznie do wnętrza pokoju. Jeśli dziecko ma swój ulubiony kolor, fotel w takiej barwie będzie świetnym prezentem na urodziny, imieniny, Dzień Dziecka czy zupełnie inną, rodzinną okazję. To dobry pomysł na miłą niespodziankę.

Takie meble pasują również do sypialni dorosłych. Kiedy w mieszkaniu nie ma miejsca na stworzenie dużego salonu wypoczynkowego albo jest on już zajęty przez kanapę i stół dla wspólnych posiłków z gośćmi, wprowadźmy miękkie pufy do sypialni. Dopasowują się do kształtu ciała i z powodzeniem umożliwiają popołudniowy odpoczynek – bez konieczności wchodzenia do łóżka. Większość dorosłych sypialni jest neutralna i minimalistyczna zarówno w kolorystyce, jak i umeblowaniu, a miękka puf wprowadzi nowy, przyjemny akcent.

Co jeszcze warto zamieścić w sypialni dla dziecka i dorosłych?

Fotele są z pewnością bardzo praktyczne i potrzebne w każdym domu. I nie dotyczy to wyłącznie miękkich puf – klasyczne rozwiązania są ważne, zwłaszcza jeśli lubimy przyjmować gości. Wypoczynek na standardowym fotelu jest dla niektórych osób przyjemniejszy. Pod kocem i z kubkiem herbaty można odpoczywać przy książce, ebooku lub słuchaniu muzyki. Warto wybrać je do sypialni i pokoju dziecka, jeśli np. metraż wymaga rezygnacji z miękkich puf albo lepiej czujemy się w prostym fotelu. Trendy aranżacyjne wyznaczają pewne kierunki i dają inspirację, jednak urządzanie wnętrza musi być determinowane własnym poczuciem wygody, estetyki i wspomnianej już użyteczności. Na https://pufy.pl/8-fotele można znaleźć ich duży wybór. 

Co jeszcze może znaleźć się w sypialniach? Oczywiście regały –  komponowane i dobierane według zapotrzebowania. Wiele sklepów nie sprzedaje już gotowych meblościanek i mebli służących przechowywaniu lub dekoracji, ale pozwala na indywidualne kompozycje. Dzięki temu sami możemy ocenić ile potrzebujemy półek na książki, rośliny czy schowanie ubrań przeznaczonych na inny sezon.

To ważne, by meble dobierać do posiadanych rzeczy i gustu, a nie kształtować gust i kupować rzeczy dla posiadanych mebli. Ta druga kolejność występuje niestety często. W pokoju dziecka są niezagospodarowane regały, które kupiliśmy w komplecie, więc kładziemy na nie bibeloty, mnożymy ramki ze zdjęciami i w konsekwencji, zagradzamy optycznie pokój. Nie jest on ani przyjemny ani relaksujący – podobnie jest z sypialnią dla dorosłych.

W sprzedaży dostępne są regały z pojemnikami, które umożliwią przechowywanie zabawek lub rzeczy rodziców. Jeśli są np. białe lub kremowe, pozostają neutralnym elementem wyposażenia, nie oddziałującym szkodliwie na funkcjonowanie mózgu czy samopoczucie. Regały z pojemnikami są coraz bardziej cenione, bo to właśnie one służą gromadzeniu zabawek, kredek, artykułów papierniczych, ubrań, gazet, kolekcji bajek i innych tego typu elementów. Mogą jednocześnie być miejscem przechowywania bielizny. Dzieci utrzymują porządek, a dzięki przemyślanemu projektowi, mają też dodatkowe miejsce na siedzenie – nie pominięto ten funkcji przy wymyślaniu i produkowaniu mebli.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*