Sprzęt używany w nowoczesnej okulistyce

Sprzęt używany w nowoczesnej okulistyce
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie wiele osób cierpi na różne problemy ze wzrokiem – w dużej mierze z powodu częstego korzystania z rozmaitych urządzeń multimedialnych (np. telewizora, smartfona). Z tego względu zaleca się regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego. Takie miejsce jest wyposażone w liczne zaawansowane sprzęty, pozwalające na szybkie zdiagnozowanie wady, co umożliwia podjęcie stosownego leczenia. Jednymi z najważniejszych urządzeń są specjalne mikroskopy okulistyczne, które służą głównie do wykrywania zmian morfologicznych śródbłonka rogówki.

Wysoka precyzja to podstawowy wyróżnik

Podstawowymi sprzętami stosowanymi w okulistyce są foroptery. Ich wyposażenie stanowią soczewki sferyczne i cylindryczne, filtry oraz pryzmaty, a kluczowym przeznaczeniem jest badanie oka umożliwiające dobranie odpowiednich szkieł korekcyjnych, idealnie dostosowanych do konkretnej wady wzroku (krótkowzroczności, dalekowzroczności itp.). Kolejnym przydatnym urządzeniem jest skiaskop, który służy do diagnozowania refrakcji. Występuje on w postaci walca o długości ok. 20 cm i emituje wiązkę światła. Jest ona kierowana w oko pacjenta w celu wytworzenia cienia na źrenicy.

Pozostałe popularne rozwiązania technologiczne to:

– pupilometr – do dokładnego mierzenia rozstawu źrenic (na podstawie odległości refleksów)

– refraktometr komputerowy – do stwierdzania dalekowzroczności i bliskowzroczności

– tonometr bezkontaktowy – do pomiaru ciśnienia wewnątrz gałek ocznych

– pachymetr – do pomiaru grubości rogówki przy diagnozowaniu jaskry oraz nadciśnienia

– lampa szczelinowa – do badania przednich struktur oka, czyli m.in. spojówki, soczewki i twardówki

– wziernik obuoczny, biometr optyczny, keratometr, binoptometr i wiele innych

Dodajmy, że w okulistyce są również używane liczne akcesoria, do których zaliczamy choćby żarówki, starblocki magnetyczne, soczewki, folie ochronne czy przylepce. Można je kupić online na https://www.krak-optic.pl/produkty/akcesoria/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*