Z jakich materiałów kupować odzież do pływania?

Z jakich materiałów kupować odzież do pływania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupując odzież do pływania, należy zwrócić uwagę nie tylko na krój, rozmiar czy kolorystykę, ale także na materiał wykonania. Ma to istotne znaczenie, bo strój powinien być wygodny i elastyczny. Ponadto musi on wykazywać odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy znajdujący się w wodzie w basenie chlor. Z czego powinna być uszyta odzież do pływania? Oto kilka podpowiedzi.

Materiały syntetyczne

Obecnie odzież do pływania jest produkowana przede wszystkim z materiałów syntetycznych. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest nylon, który jest lekki i wytrzymały, a w dodatku szybko schnie. Co więcej, nie pozwala on na rozwój grzybów i bakterii, dlatego szyje się z niego również skarpety oraz ubrania treningowe. Mężczyźni lubiący pływać w kąpielówkach bokserkach mogą zdecydować się na model wykonany z poliestru. To wytrzymały materiał, który się nie gniecie, jest sprężysty i odporny na powstawanie plam.

Ponadto poliestrową odzież do pływania można wielokrotnie prać, bez obaw o blaknięcie koloru. Materiałów syntetycznych, z których szyje się stroje kąpielowe, jest więcej. Bardzo często łączy się je, aby odzież była bardziej komfortowa w noszeniu. Do poliestru czy nylonu może być dodana mikrofibra lub elastan (inaczej lycra bądź spandex).

Materiały naturalne

Odzież do pływania szyje się także z tkanin naturalnych, przede wszystkim z bawełny. Produkowane są z niej zarówno damskie bikini, jak i kąpielówki męskie bokserki. Bawełniane stroje są przewiewne i dobrze chłoną wilgoć, pozwalając skórze oddychać. Może to być dobry wybór dla osób mających bardzo wrażliwą skórę, u których po założeniu odzieży z materiałów syntetycznych pojawia się problem z podrażnieniem lub nawet reakcją alergiczną. Jednak warto przy tym pamiętać, że odzież z bawełny nie jest odpowiednia na basen.

Podczas poszukiwań idealnej odzieży do pływania trzeba brać pod uwagę jej przeznaczenie, a nie tylko indywidualne preferencje. To ważne zwłaszcza w przypadku stroju na basen. Musi on być uszyty z materiału, który jest odporny na chlor, inaczej szybko się zniszczy. Z kolei odzież na plażę nie może być podatna na działanie promieni UV, to zapewni jej ochronę przed blaknięciem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*