Jak masaż wpływa na mięśnie?

Jak masaż wpływa na mięśnie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Masaż jest zabiegiem wykonywanym nie tylko w celach relaksacyjnych. Jego regularne wykonywanie nie tylko odpręża, ale i korzystnie wpływa na układ krwionośny, mięśnie, tkankę tłuszczową oraz skórę.

Wykorzystywaną techniką masażu, która szczególnie oddziałuje na tkankę mięśniową jest ugniatanie. Polega na unoszeniu partii mięśnia od podstawy oraz masowaniu go w kierunku dosercowym. Tempo tej techniki powinno wynosić około 40-50 ruchów na minutę.

Wpływ masażu na mięśnie

Pod wpływem masażu krew zaczyna szybciej krążyć w naczyniach, a tym samym mięśnie są lepiej zaopatrywane w tlen oraz substancje odżywcze. Można podsumować, że masaż usprawnia transport substancji odżywczych. Powoduje także zasysanie krwi tętniczej, co ma odżywczy wpływ na mięśnie. Dochodzi do rozluźnienia powięzi oraz ścięgien, przez co zwiększa się elastyczność i sprężystość mięśnia. Przemiana materii zachodzi w masowanej tkance znacznie szybciej, tym samym szybciej usuwane są jej szkodliwe produkty (wraz z krwią żylną).

W zależności od masażu, dany mięsień może zwiększyć lub obniżyć swoje napięcie.

Zwiększenie napięcia mięśniowego uzyskuje się w przypadkach długiego unieruchomienia (np. po złamaniach), z kolei obniżenie wskazane jest przy przeciążeniach czy nadwyrężeniach.

W przypadku masażu izometrycznego uzyskuje się z kolei przyrost mięśnia oraz zwiększenie jego siły. Ta forma masażu w szczególności zapobiega także zanikom mięśniowym, dlatego często jest uzupełnieniem leczenia pacjentów z niedowładami.

Mówi się, że masaż jest bierną gimnastyką mięśnia. Działa na układ mięśniowy pobudzająco i regeneracyjnie.

Artykuł napisany we współpracy z Thai Massage gabinet masażu w Szczecinie.

Jeśli interesuje Ciebie dobry masażysta Szczecinski salon Thai Massage to najlepsze miejsce dla Ciebie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*